BOCSKAI ISTVÁN POLGÁRŐR EGYESÜLET

MENÜ

 

Bocskai István Polgárőr Egyesület
Alapszabálya

 

 

I.

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

 

 

 

1./ A szervezet neve:

Bocskai István Polgárőr Egyesület

2./ A szervezet székhelye: 3021.Lőrinci Árpád út 21

3./ Az Egyesület jogi személy. Működésének elveit és alapvető szabályait a Magyar Köztársaság Alkotmánya, a Polgári Törvénykönyvről szóló módosított 1959. évi IV. tv., Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. tv., valamint a Közhasznú szervezetekről szó 1997. évi CLVI. tv. vonatkozó rendelkezései határozzák meg.

 

II.

 

1./ Az Egyesület célja:

a./ A bűnalkalmak korlátozásával a bűncselekmények elkövetésének megelőzése és a különböző tulajdonformák védelme érdekében önkéntes tevékenységet kifejtő állampolgárok (lakosok) összefogása, rendszeres működésük szervezeti összehangolása, valamint a vagyonvédelem javítása.

 

b./ Az élet és a testi épség óvásával a lakossági biztonságérzet növelése, ezen keresztül a közösségi kapcsolatok erősítése.

 

Az Egyesület közhasznú szervezetként működik.

 

Az Egyesület az 1997. évi CLVI. törvény 26.§ c./ pontjában felsoroltak közül az alábbi tevékenységeket folytatja közhasznú tevékenységként:

 

 

6. kulturális örökség megóvása

9. környezetvédelem

12. emberi és állampolgári jogok védelme

21. ár- és belvízvédelem ellátásához kapcsolódó tevékenység

23. bűnmegelőzés és az áldozatvédelem.

24. egyéb karitatív tevékenységek

 

Az Egyesület szolgáltatásaiból – tagjain kívül – más is részesülhet. A szervezet közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt, anyagi támogatást nem fogad el.

 

Az Egyesület vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratban meghatározott tevékenységre fordítja.

 

 

 

2./ Az Egyesület feladatai:

 

Lakossági járőrözéseket szervez a bűnügyileg fertőzött területek, veszélyeztetett lakossági csoportok, ingó- és ingatlan vagyontárgyak védelmére. A tetten ért bűnelkövetőt haladéktalanul átadja a legközelebbi rendőrnek vagy rendőri szervnek. A rendőri szerv felkérésére közreműködik a lakosság körében alapvetően a rendőrség által végzett bűnmegelőzési jellegű oktató, felvilágosító és propagandamunkában.

Kapcsolatot tart és bővít a lakossággal, valamint a bűnmegelőzési szervekkel. Működési területén a bűnelkövetéseket elősegítő körülményekről tájékoztatja az intézkedésre jogosult szervet. A bűnmegelőzésre alkalmat adó körülményeket jelzi az önkormányzat, illetve bűnüldöző szervek irányába.

Az Egyesület részt vesz a katasztrófavédelmi feladatok ellátásában, együttműködik a rendőrséggel és más polgárvédelmi szervekkel.

 

III.

 

Az Egyesület tagjai, a tagok jogai és kötelességei:

 

1./ Az Egyesületnek tagja lehet minden jogi személy és 18. életévét betöltött büntetlen előéletű, cselekvőképes természetes személy, akik csatlakozni kívánnak az Egyesülethez az alapszabály elfogadásával.

A tagsági jogviszony a belépési nyilatkozatnak az elnökség által történő elfogadásával jön létre.

A tag a közgyűlés által megállapított tagdíj fizetésére köteles.

2./ Az Egyesület tagjainak jogai:

Részt vehet az Egyesület tevékenységében és rendezvényein, hozzászólási és szavazati joga van. Választó és választható az egyesület szerveibe, tisztségeibe. Az Egyesület szervének törvénysértő határozatát – a tudomásra jutástól számított 30 napon belül – a bíróság előtt megtámadhatja. A tagmunka során keletkezett kiadásai megtérítését bizonylatolás mellett kérheti. (utalványozó az elnök, az ő akadályoztatása esetében pedig a gazdasági alelnök és az elnökhelyettes együttesen)

3./ Az Egyesület tagjainak kötelességei:

Tevékenyen és folyamatosan vegyen részt az Egyesület munkájában, megbízatásait lelkiismeretesen, legjobb tudása szerint lássa el, illetve az Alapszabályban meghatározottak szerint fizesse az évi tagdíjat.

4./ Tagsági viszony létesítése

Tagsági viszony belépési nyilatkozat aláírásával, valamint 3, tagsággal bíró polgárőr írásos ajánlásával kezdeményezhető.

A tagfelvételi kérelemről a közgyűlés egyszerű szótöbbséggel dönt.

5./ Tag kizárása

Ha valamely tag megsérti az Alapszabályban foglaltakat, kezdeményezhető kizárása. A kizárást bármely tag kezdeményezheti, arról a közgyűlés az összes tag legalább kétharmadának egybehangzó szavazatával dönthet.

6./ A tagsági viszony megszűnik:

-          a tag kilépésével,

-          a tag halálával,

-          a tag kizárása esetén

-          az Egyesület jogutód nélküli megszűnésével.

7./ Pártoló tag lehet minden természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezet, aki (amely) segíteni, támogatni kívánja az Egyesület célkitűzéseinek megvalósítását. A pártoló tag tagsági jogviszonya az Elnökhöz benyújtott, írásos jognyilatkozattal jön létre azzal, hogy a Közgyűlés elfogadó döntésével válik hatályossá.

 

A pártoló tagok meghívó alapján tanácskozási, javaslattételi joggal részt vehetnek az Egyesület rendezvényein és közgyűlésén, emellett anyagilag is hozzájárulhatnak az Egyesület célkitűzései megvalósításához.

 

IV.

Az Egyesület szervezeti rendje

 

1./ Az Egyesület szervei:

 

-          Közgyűlés

-          Elnökség

-          Ellenőrző bizottság

 

2./ Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés, amely szükség szerint, de legalább évente egy alakommal ülésezik. A Közgyűlést – melynek ülései nyilvánosak – az elnök hívja össze a tervezett időpont előtt legalább 5 (öt) munkanappal, a napirendi javaslat egyidejű megküldésével.

Az ülést – ezen túlmenően – a tagok egyharmadának kezdeményezésére soron kívül – a kezdeményezés írásba foglalását és az elnökhöz történő eljuttatását követő 5 (öt) naptári napon belülre össze kell hívni.

3./ A Közgyűlés akkor határozatképes, ha a tagok több mint fele jelen van. A Közgyűlést az elnök, akadályoztatása esetén az alelnök vezeti, határozatait kézfelemeléssel, egyszerű többséggel hozza. Minden tagnak egy szavazat van.

Az összes tag több mint kétharmadának egybehangzó szavazata szükséges a tag kizárásához és titkos szavazás elrendeléséhez.

Az összes tag egybehangzó szavazata szükséges az Alapszabály elfogadásához, módosításához.

 

A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

-          alapszabály megállapítása és módosítása;

-          az éves költségvetés meghatározása;

-          az ügyintéző szerv évi beszámolójának elfogadása;

-          az Egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének, valamint feloszlásának kimondása;

-          tisztségviselők megválasztása

-          az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés elfogadása.

 

4./ A Közgyűlésen elhangzottakról jegyzőkönyv készül, mely tartalmazza a Közgyűlés helyét és idejét, a jelenlévők felsorolását, továbbá a Közgyűlésen lezajlott fontosabb eseményeket, nyilatkozatokat, az azokra leadott szavazatok és ellenszavazatok számát, illetve a szavazástól tartózkodókat, vagy abban részt nem vevőket.

A jegyzőkönyvet, a Közgyűlést levezető, a jegyzőkönyvvezető és a két hitelesítő tag írja alá.

Az elnök a Közgyűlés által hozott határozatokról évente újra kezdett, de folyamatos számozással ellátott nyilvántartást vezet (Határozatok könyve).

A Határozatok könyve tartalmazza a Közgyűlési határozatot oly módon, hogy abból ki kell tűnnie a határozat tartalmának, időpontjának és hatályának, a döntést támogatók és ellenzők számarányának és ha lehetséges, személyének.

 

A jegyzőkönyv és a Határozatok könyve nyilvános, abba bárki betekinthet és az abban foglaltakról az elnök által hitelesített másolatot kérhet.

A határozatot az ügyben érintett, de távollevő személlyel írásban – az átvétel igazolása mellett – kell közölni.

Az Egyesület működéséről, szolgáltatásai igénybevételének módjáról és a nyilvánosságot érintő beszámolókról a következő hírközlési eszközön ad tájékoztatást:

 

-          helyi időközi kiadványok

-          internet.

 

5./ Az elnökség

 

a./ Az Egyesület képviseleti és ügyintéző szerve az elnökség. Az elnökség 3 tagú, tagjait a közgyűlés választja nyílt szavazással 5 (öt) évi időtartamra.

 

Az Egyesület képviseletére jogosult az elnök és az általa adott meghatalmazás alapján az elnökség többi tagja. Az elnökség tagjait a Közgyűlés tiszteletdíjban nem részesíti.

 

b./ Az elnökség tagjai:

-          elnök

-          elnökhelyettes

-          gazdasági alelnök

 

c./ Az Elnökség szervezi a Egyesület tevékenységét, kezeli a vagyonát, a vagyonkezeléssel kapcsolatos aláírási jogot az elnök gyakorolja.

 

d./ Az elnökségi ülést az elnök hívja össze a tervezett időpont előtt legalább 5 (öt) munkanappal, a napirendi javaslat egyidejű megküldésével.

Az Elnökség akkor határozatképes, ha minden tag jelen van. Határozatait nyílt szavazással, egyszerű többséggel hozza. Az Elnökség szükség szerint, de legalább negyedévenként ülésezik. Az ülést az elnök hívja össze.

 

Az Elnökség a döntéseiről, tevékenységeiről a közgyűlésen köteles beszámolni. Az Elnökség üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, a meghozott határozatokat a Határozatok könyvében nyilván kell tartani. Az Elnökség ülésének összehívása írásban és legalább 5 naptári nappal korábban történik.

 

Az elnök feladata az Egyesület vezetése, az adminisztrációs munka irányítása. Az elnökhelyettes feladata az elnök helyettesítése távolléte vagy akadályoztatása esetén.

A gazdasági alelnök feladata a pénzügyi gazdálkodás és felügyelete.

 

7./ Az Ellenőrző Bizottság:

 

a./ A Bizottság 3 tagú, tagjait a Közgyűlés nyílt szavazással öt évre választja.

A Bizottság feladata az Egyesület szabályszerű működésének és vagyonával való gazdálkodásának ellenőrzése.

Az ellenőrző bizottság tapasztalatairól a közgyűlésnek évente beszámol.

 

b./ A Bizottság elnöke tanácskozási joggal vehet részt az Elnökség ülésein.

 

c./ A Bizottság akkor határozatképes, ha minden tag jelen van, határozatait nyílt szavazással, egyszerű többséggel hozza. A Bizottság szükség szerint, de legalább félévente ülésezik. Az ülést az elnök hívja össze, az ülésen elhangzottakról jegyzőkönyv készül.

A vezető tisztségviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesül.

Az Egyesület vezetői nem lehetnek egymással – a Polgári Törvénykönyv szerinti – közeli hozzátartozói viszonyban.

A tisztségviselőknek egyebekben meg kell felelniük az 1997. évi CLVI. tv. 8. és 9. §-ában meghatározott összeférhetetlenségi előírásoknak.

 

V.

Az Egyesület gazdálkodása

 

1./ Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok – a tagdíj megfizetésén túl – az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

2./ Az Egyesület vagyona a tagok által fizetett tagdíjakból, jogi személyek és magánszemélyek felajánlásaiból és hozzájárulásaiból, valamint egyéb támogatásokból, pályázati bevételekből képződik.

A tagdíj összege˙(1200) Ft/fő/év, melyet az alapító tagoknak az alakulást követő 30 napon belül, új belépő tagnak a belépési nyilatkozat beadásakor kell megfizetni.

A díj megfizetése egyebekben minden év január 31. napjáig esedékes, összegét a Közgyűlés szükség esetén módosíthatja.

3./ A bankszámla felett való rendelkezéshez az elnök aláírása szükséges.

4./ Az Egyesület Közgyűlése – az Ellenőrző Bizottság véleményével ellátott – gazdasági beszámolót és közhasznúsági jelentést az elfogadást követően az interneten közzé teszi.

 

VI.

Az Egyesület megszűnése

Az Egyesület megszűnik:

– ha a Közgyűlés az Egyesület feloszlását kimondja,

– ha feloszlatják,

– ha más szervezettel egyesül,

– ha megszűnését megállapítják.

 

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

 

1./ Az Alapszabályban nem rögzített kérdésekben a Polgári Törvénykönyv 61-64.§-ait az Egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény és a Közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény előírásait kell alkalmazni.

2./ Az Alapszabály közzétételéről az elnök gondoskodik.

 

 

 

 

 

(Andrási Roland)

elnök

 

 

Készítettem és ellen jegyzem: Gyöngyös, 2010.  12. hó 02. napján

 

Asztali nézet